Nagy szeretettel köszöntjük Zalában, a dombok és termálfürdők hazájában!
Látogasson el hozzánk! Pihenjen, gyógyuljon fürdőinkben, a vendégszerető Zalai Dombok közt,
ahol „Elmúlt korok ösvényein” kalandozhat e gazdag történelmi vidéken.
Zala megye, Zalaegerszeg messze földön híres vendégszeretetéről.
A szőlőkkel, erdőkkel tarkított domboldalakon megbúvó pincék, és a jó szó, a történelmi idők hagyományai, szellemi, és tárgyi emlékei keverednek egymással. Szebbnél-szebb kiránduló helyek bújnak meg a dombok közt a Zalai táj természeti szépségével, csalogatva az ide látogatót, a megpihenni vágyó embert.
Zalaegerszeg, a megyeszékhely ,” Göcsej északi kapuja”.
A város és környéke számtalan programot kínál az ide látogató részére. Természeti, kulturális és pihentető programok biztosítják a „felüdülést"
Különleges Zalaegerszeg
Sétánkat kezdjük a régi városközpontban található Göcseji Múzeumban, ahol Kisfaludi Strobl Zsigmond tárlatán igazi különlegességekre bukkanhatunk: a kislány II. Erzsébet királynőt, valamint a híres író, G. B. Shaw-t ábrázoló mell-szobrokra.
A közeli Mária Magdolna Plébániatemplom főoltárán a freskókészítő mester, Johann Ignaz Cimbal (1722-1795) két kézjegyét is láthatjuk: az egyiket csupán nemrég „fedezték” fel a templom restaurálása során, s az oltár mögött „bújik meg”, a másik szignó a hatalmas freskón található, méghozzá a szikla részletén.
A templomtól néhány perces séta vezet a Deák térig, majd a Piac térig . Évszázadokkal korábban itt állt Zalaegerszeg vára, s a mai Piac téren fehér kőlapok jelzik, hol tárták fel a vár egyik bástyáját.
A Széchenyi téren áll a Zala Megyei Levéltár épülete , itt őrzik a mai Magyarország legrégebbi közgyűlési jegyzőkönyvét.
Zalaegerszeg postapalotája impozáns, háromszintes épület, ám nem csupán szépséges, késő szecessziós stílusa miatt kelt figyelmet: homlokzata – hasonlóan a pécsi Postapalotához – Zsolnay-kerámiával díszített.
Tudta-e?
A Kossuth Lajos utca végén található Dél Hercegnője lakóházat szintén Zsolnay-kerámia ékesíti. A Kossuth Lajos utcában, a Dísz térrel szemben, a városháza melletti lakóház első ránézésre szimpla lakás-együttesnek tűnik, ám vessünk egy pillantást az erkélyekre, s mindjárt értelmet nyer, miért hívják „bálnás-erkélyes háznak” az épületet.
A Csipkeházak Zalaegerszeg neves épületei közé tartoznak: 1976 és 1985 között több ütemben építették fel a több szintes lakóházakat, melyek szintén erkélyeikről híresek: az erkélykorlátok hullámzó homlokzatú, csipkemintát utánzó összhatására utalnak, hol fehér, hol pedig sötétkék színűek.
Nem messze a Dísz tértől , a Csány László téren áll a neogótikus stílusú Evangélikus templom , melynek különösen szép belső festésű falai igazi ritkaságot rejtenek: egy ma is működő, bár szerkezetében átalakított Angster-orgonát. (A templom bejelentkezés alapján látogatható.)
A Rózsák tere melletti kis dombon magasodik a Kálvária kápolna, melynek ódon temetőjében találjuk az egyik legrégebbi egerszegi sírjelet, Gothard János csizmadiamester homokkőből faragott síremlékét. A Május 1. ligetben találjuk a húsvéti határjárás hagyományára utaló emlékművet.
Tudta-e?
Zalaegerszegen hosszú ideig hagyomány volt a húsvéti határjárás. Éjszaka a város legényeiből verbuválódott csapat sípokkal, trombitákkal és más, zajt keltő eszközökkel bejárta a város határát, szőlőhegyeit.